Informatikai védőháló a demens emberek szolgálatában
A demencia egy krónikus tünetegyüttes, amely során az ítélőképesség, a memória, így a gondolkodás és a cselekvés közti kapcsolat is romlik. Mindezek miatt, a mindennapi tevékenységek végrehajtása alacsonyabb színvonalon valósul meg. Legfőképp az időskorú emberekre jellemző, de ez a típusú szellemi hanyatlás nem a természetes öregedés folyamatának része.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a demenciában szenvedő emberek számát a világon jelenleg mintegy 50 millió főre becsüli. Ez a szám, a kutatások alapján, 2030-ra elérheti a 75 millió főt. A WHO becslése szerint a demenciával kapcsolatos költségek összege évente 818 milliárd amerikai dollárt tesz ki, amely a demens emberek számának növekedésével tovább emelkedik.

Az IONIS projekt öt ország tíz különböző szervezetének részvételével jött létre, köztük a SOFTIC Kft-vel. A projekt az AAL JP (Active Assisted Living Joint Programme) program részeként, az EU pénzügyi támogatása mellett valósul meg. Célja, hogy a demenciában szenvedő embereknek nyújtson segítséget azáltal, hogy egy speciális, beltérben és kültéren is alkalmazható kommunikációs és informatikai rendszert fejlesszen ki, mely mind a gondozottaknak, mind a gondozóknak nyújt támogatást.
A SOFTIC Kft. mesterséges intelligencia fejlesztéssel, mobil és web alkalmazások programozásával, valamint az üzleti modell kialakításával járul hozzá a projekt sikerességéhez. Az IONIS a betegek napi tevékenységének megkönnyítése érdekében egy automatizált egészségügyiállapot monitorozó rendszert és egy otthon is alkalmazható kommunikációs platformot hoz létre. A felhasználók személyes emlékeztetőket kapnak, például gyógyszer bevétele kapcsán. A gondozó családtagok, szomszédok pedig riasztásokat kapnak, például bizonyos tevékenyégek elmaradásakor vagy elesés érzékelésekor.
A beltéri mozgás követése az IONIS projektben kiemelt szerepet kapott. Egy hordozható adatközlő eszköz adatait a SOFTIC Kft. által fejlesztett speciális algoritmus elemzi, majd a beltéri mozgásminták alapján demencia-specifikus viselkedést keres, és jelzi a betegség esetleges progresszióját vagy akár más kapcsolódó betegséget (pl. depressziót) is.
Az IONIS projekt során fejlesztésre kerül egy egyszerűsített, szimbólum alapú, ergonomikus, intuitív felhasználói felület is. A felület segítségével az IONIS közvetlen összeköttetést teremt a gondozott és a gondozó között azáltal, hogy a beteg egy gombnyomással tud figyelmeztetést küldeni a kijelölt gondozók felé, így az eszköz fokozza a demens emberek a biztonság érzetét mind otthon, mind kültéren.
Az IONIS projektben történő fejlesztések így adaptív módon kompenzálhatják az enyhe demenciával összefüggő nehézségeket: a romló emlékezetet és a kognitív szellemi hanyatlást. A megoldás a demenciában szenvedő embereket támogatja abban, hogy magabiztosabbak és pozitívabbak legyenek. Segít elkerülni a szociális elszigetelődést, illetve abban is támogatja a betegeket, hogy a lehető legtovább fenn tudják tartani az optimális aktivitást és mobilitást az életükben. Fokozza az egyéni bizalomérzetet, autonómiát, kompetenciát.
A folyamatos kommunikációs összeköttetés révén csökkenti a hozzátartozókat és a gondozókat érintő stresszt és a kapcsolódó terheket is, illetve biztosítja a gondozottak és a szakemberek közötti adatáramlást, tájékoztatást.
A SOFTIC Kft. büszke arra, hogy egy ilyen, társadalmilag jelentős, több millió embert napi szinten érintő probléma megoldáshoz szakmailag hozzájárul, és a közeljövőben sok demenciában szenvedő ember életét könnyíti meg.
További cikkek olvashatóak az IONIS projektről konzorciumi partnereink weboldalain: ASLO, CITST, ECLEXYS, UPB, ASH, BAY, DGW, IZRIIS, WUT
Fejléc fotó: Akshar Dave, Unsplash